Chcesz zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale nie wiesz na jaki kurs się zapisać? Zanim wybierzesz szkolenie „w ciemno”, dowiedz się na czym polega różnica między kategorią B a kategorią A.
Prawo jazdy kategorii A i B to najpopularniejsze rodzaje dokumentów, o które ubiegają się przyszli kierowcy. Aby móc uzyskać uprawnienia, trzeba zapisać się na odpowiedni kurs organizowany przez ośrodek szkoleniowy. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jakie pojazdy będzie można prowadzić po zdaniu egzaminu państwowego.
Czym można jeździć, mając prawo jazdy kategorii A?
Zdobywając prawo jazdy kategorii A, otrzymujesz uprawnienia do kierowania takimi pojazdami jak:
- motocykle
- pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM.
Czym można jeździć, mając prawo jazdy kategorii B?
Prawo jazdy kat. B kojarzy się wyłącznie z uprawnieniami do prowadzenia samochodów osobowych. Warto jednak mieć świadomość, że zakres jest znacznie szerszy. Otwiera to przed kierowcami dodatkowe możliwości.
Biorąc pod uwagę aktualne przepisy, dokument pozwala prowadzenie:
- pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t – są to zarówno pojazdy osobowe, jak i auta dostawcze (z wyjątkiem autobusów)
- pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t z przyczepą lekką
- ciągników rolniczych lub pojazdów wolnobieżnych
- motorowerów oraz innych pojazdów określonych dla kategorii AM
- motocykla z silnikiem, którego pojemność skokowa nie przekracza 125 cm3 i moc nie przekracza 11 kW – w tym przypadku prawo jazdy kat. B należy posiadać minimum 3 lata.
Jak wynika z powyższego, zakres uprawnień związanych z prawem jazdy konkretnej kategorii jest dużo szerszy. Daje to znacznie większe możliwości – dzięki temu nie musisz ograniczać się wyłącznie do prowadzenia samochodów osobowych czy motocykli. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kierować pojazdami dostawczymi czy motorowerami.